Asmens bankrotas – negėdingas kelias. Dažnas asmuo nori gyventi humaniškame pasaulyje, kur ne tik aplinkiniai, bet ir valdžios aparatas yra linkęs padėti. Fizinio asmens bankroto įstatymas sulaukė ne tik malonių šypsenų, bet ir piktų, o kartais labai kandžių kritikos strėlių.
Dažnai jis vadinamas netobulu, jame trūksta konkretumo, procesas per ilgas, paslaugų kainos per didelės. Atrodo, kad niekas nenori, jog fizinis asmuo galėtų bankrutuoti. Žinoma, paskolas ar kreditus teikti įmonės linkusios, bet ištiesti pagalbos ranką ne visada mokame ar sugebame.
Naudinga pasidomėti:
Problema yra tame, kad visuomenės požiūris į bankroto procesą dažnai buvo neigiamas. Suprantama, kad vien įstatymo priėmimu ir tokios teisės suteikimu, įsitikinimų greitai nepakeisime. Šioje vietoje reikia praktikos, jei jos neturime, pavyzdžių galime surasti kitose šalyse. Ten yra ne tik proceso patirtis, bet ir atliktos įvairios mokslinės studijos, suformuluoti aiškūs patarimai, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, teikiamos nemokamos konsultacijos.
Domėtis šiais procesais, kol su jais realiai nesusiduriame, ne visada norime. Tam tikros žinios yra naudingos, nes jos gali padėti išvengti pačio bankroto, žmonės norės ir gebės pasverti savo finansines galimybes priimdami vienus ar kitus sprendimus.
Fizinių asmenų bankrotas – pasekmes verslui ir ekonomikai
Nemažai buvo kalbama apie fizinio asmens bankroto pasekmes verslo aplinkai ar ekonomikai. Tam tikrų pasekmių, žinoma, bus, bet piliečio gerovė yra aukštesnis valstybės prioritetas nei nenutraukiamas skolinimasis ir kiti finansiniai žaidimai. Visi puikiai žinome, kad valstybė be piliečių indėlio egzistuoti negali ir ne visi piliečiai pasinaudos bankroto procedūra.
Tikėtina, kad fizinio asmens bankrotas turės įtakos ir bendriems ekonominiams procesams — kredito įstaigos bus priverstos didinti palūkanų normą visiems galimiems kredito gavėjams, siekiant sumažinti kredito įstaigų teikiamų lėšų praradimo riziką. Verslas yra rizikingas užsiėmimas, tai supranta ir pačios kredito įstaigos ir nereikia tikėtis, kad fizinių asmenų bankroto įstatymu bus siekiama atstovauti tik jų interesus.
Panašu, kad įstatymas suteikia teisę, bet jis nesiekia ginti kurios nors vienos ginčų pusės. Abu dalyviai turi prisiimti kaltę, nes kreditus teikianti bendrovė nenorėjo, o gal nemokėjo paskaičiuoti rizikos, o pats fizinis asmuo per daug ir nesistengė blaiviai įvertinti savo situacijos.
Gyvenimą reikia planuoti, bet nereikia bijoti ir rizikuoti. Ji pasiteisina, bet kartais tenka ir pralaimėti. Fizinio asmens bankrotas — pagalbos ratas, nes mokus pilietis valstybei yra naudingas.
Straipsnis parašytas ir patalpintas: 2015-02-14